Drsná realita Billie Eilish: Nenáviděla jsem své tělo a řezala se, bylo to šílené

Žena.cz (4.8.2021): „Billie Eilish patří v pouhých devatenácti letech mezi nejúspěšnější celebrity současnosti. Může za to její nezaměnitelný hlas, hluboké texty, ale i ojedinělý styl, který určil směr odívání mladých lidí po celém světě. Sláva Billie nepřinesla jen ovoce, ale bohužel i velké psychické a fyzické problémy. Kvůli názorům společnosti na vzhled žen se začala nenávidět a ubližovat si…“ (4.8.2021)

Přibývá dívek, které si ubližují

ŠOPFOVÁ, Kristýna (26.4.2023): „Dětští psychiatři bijí na poplach. Jejich ordinace se plní dospívajícími dívkami, které se sebepoškozují. Často si k tomu vyslechnou i další přidružené diagnózy, třeba poruchu chování nebo úzkosti. Dramatický růst podle lékařů odstartovala pandemie covidu a s ní spojená izolace a omezení kontaktů…“

Problémy se sebepoškozováním

KULHÁNEK, Jan (17.3.2022): „Oblast sebepoškozování představuje velmi citlivé téma, se kterým se v praxi nejčastěji setkáváme u dětí starších třinácti let věku, tedy v období pubescence a adolescence (poznámka: lze však zachytit tendence k sebepoškozování i u dětí v prepubertě), převážně pak u dívek…

Proč si ubližujeme

ANTOŠOVÁ, Markéta (12.3.2014): „Sebepoškozování se rodí z bezmoci nad prožívanými emocemi. A nemusí jít jen o řezání žiletkou…“

Řezáním si ulevují od bolesti. Sebepoškozování u dětí přibývá, varují psychologové

PŘEŠINSKÁ, Michaela (26.02.2023): „Pálí se zapalovačem, řežou žiletkou nebo si nehty drásají kůži. Podle odborníků oslovených Aktuálně.cz přibývá mladistvých, kteří se ve snaze ulevit si od duševní bolesti uchylují k sebepoškozování. Dospívající k němu často vedou nezpracované emoce, může ale jít o projev vážnější duševní nemoci, proto je potřeba včas vyhledat pomoc. Vláda se chystá spustit web, který bude radit, jak problém řešit…“

S žiletkou po ruce. Sebepoškozování je na vzestupu, nejde jen o teenagery

JUNA, Petr (22.4.2023): „Na odborníky se stále častěji obracejí klienti, kteří se potýkají s psychickými problémy. Jednou z kategorií, která je výrazně na vzestupu, je sebepoškozování. Může se týkat všech věkových skupin…“

Sebepoškozování

Základní informace o sebepoškozování (příčiny, formy, léčba a další).

Sebepoškozování

Okolo 10 % mladých lidí zmiňuje, že se někdy sebepoškozovalo, tento problém se ovšem může vyskytovat i u dospělých. Jedná se o jakékoliv projevy chování, kdy si člověk záměrně fyzicky ubližuje. Nejčastěji se jde o poraňování kůže. Pro ty, co tím prochází, může být velmi těžké se s tímto problémem svěřit či získat pochopení, jelikož ostatní mohou zpanikařit, vyděsit se nebo se rozčílit.“ (1.3.2019)

Sebepoškozování aneb fenomén poslední doby

NIKODYMOVÁ, Tereza (2.6.2022): „Sebepoškozování se stalo mezi dětmi a dospívajícími fenoménem posledních let. Pro mnohé je nepochopitelné, někdy je zaměňované za rozmar, jindy za módu. Ačkoliv sebepoškozování nepatří mezi lehká témata, rozhodně patří mezi témata důležitá, o kterých je potřeba mluvit. Rodiče a všichni, kdo s dětmi a dospívajícími pracují, by měli vědět, jak reagovat v situacích, kdy se jim jedinec o sebepoškozování přímo svěří či si sami všimnou, že si dotyčný ubližuje.

Článek shrnuje existující poznatky o problematice sebepoškozování a doporučení nejen pro rodiče a pedagogy. Závěr článku je věnován zasazení tématu sebepoškozování do kontextu všeobecné primární prevence.“

Žiletková past

ČERNÁ, Alena (13.9.2010): „Při sebepoškozování organismus vyplavuje do krve euforizující hormony. Přestat není snadné…“