MANŽELSTVÍ - sociálně akceptovaný a posvěcený sexuální svazek muže a ženy; sňatkem dvou lidí se stávají příbuznými i jejich rodiče, sourozenci apod.

PŘÍBUZENSTVÍ - vztah, který vzniká sňatkem nebo pokrevními vazbami

RODINA - skupina osob přímo spjatých příbuzenskými vztahy; dospělí členové r. jsou odpovědni za výchovu dětí

RODINA NUKLEÁRNÍHO TYPU – v jedné (stejné) domácnosti žijí manželé společně s vlastními/adoptovanými dětmi

ROZŠÍŘENÁ RODINA – v jedné domácnosti žijí i další blízcí příbuzní (prarodiče, bratři/sestry a jejich partneři apod.)

TZV. SÉRIOVÁ MONOGAMIE - jedinec za život vystřídá více partnerů, ale nemá je současně; postupný, následný vstup do několika manželství nebo intimních partnerských eroticko-sexuálních vztahů, nikoliv však současně; pojem zavedený pro / v západní společnosti, která manželství spojuje s monogamií; s.m. je dnes populární model partnerského života (třeba kvůli vysoké rozvodovosti)

POLYGAMIE – mnohomanželství, život s více partnery najednou; polygynie – mnohoženství, polyandrie - mnohomužství (pozn.: mnohem vzácnější forma polygamie)

TZV. ZÁPADNÍ RODINA – zpravidla rodina patrilineární (dědictví majetku v mužské linii, dostávání jména po otci) a neolokální (nově vytvořený pár se zpravidla stěhuje na nové místo, do nové domácnosti /dříve zůstávali v domě rodičů/)

TZV. TRADIČNÍ RODINA – též předmoderní nebo premoderní rodina; obvykle rodina rozšířená; z ekonomických důvodů se v ní často praktikovala nesvoboda při výběru partnera; nebylo normou očekávat od rodinného života prožitek citové blízkosti

TZV. (RANĚ) MODERNÍ RODINA - normou je nukleární rodina; volba partnera je svobodná, na základě citů; dále je pro ni typická neolokalita a patrilinearita

SOUČASNÁ RODINA – též postmoderní rodina; dnes neexistuje nějaká jasná, obecně sdílená norma; mezi obvyklé (a snad i stále častější) typy partnerského a rodinného soužití patří: kohabitace - soužití bez sňatku, singles - osoby, která z různých důvodů, ne/dobrovolně vedou „osamocený“ život bez stálého partnera, tzv. víkendový vztah, dinks (z angl. Dual/Double Income, No Kids) – volné soužití partnerů v jedné domácnosti bez potřeby mít a vychovávat děti, nukleární rodina, patchworková rodina tzv. rodina sešívaná, rodina, ve které žijí děti a dospělí ze současných i předešlých vztahů, osamělý rodič – rodič samoživitel žije bez partnera a pečuje o nezaopatřené dítě, registrovaná partnerství; nové formy partnerského a rodinného života souvisí s postmoderním individualismem, který klade důraz na autonomii jedince a sexuální svobodu

ROZVOD A ROZVODOVOST – úroveň rozvodovosti toho času v ČR stagnuje, ale stále je vysoká (40-50 %); rozvodovost nelze považovat za přímý ukazatel nespokojenosti lidí s manželstvím (lidé třeba zůstávají v manželství, i když nejsou spokojení a šťastní, zároveň se i berou z jiných důvodů /např. povolení pobytu/); vysoká úroveň rozvodovosti souvisí nejen s nespokojeností v partnerském soužití, ale také se zvýšenou tolerancí / destigmatizací rozvodů a rozvedených ve společnosti, s větší šancí žen na ekonomickou nezávislost, většími nároky na partnerství, vyšší hospodářskou úrovní (což usnadňuje založení nové domácnosti); rozvod díky tomu všemu přestává být tak traumatizující událostí (obzvláště když si dítě zachová vztah s oběma rodiči)

DINKS, DINKY – zkratka angl. Double Income, No KidS, nebo Double Income, No Kids Yet, v češ. „dvojí příjem, žádné děti“. Tímto akronymem, který se zrodil v 80.letech minulého století na vrcholu generace yuppies, označujeme mladé lidi, kteří žijí v partnerském vztahu, v jedné domácnosti, každý z nich má své zaměstnání - buduje kariéru -, do určité míry spolu sdílí příjmy, ale jinak je nebrzdí/nesvazují obvyklé životní závazky dospělých (např. péče o děti). Z tohoto důvodu si mohou dovolit více investovat do sebe, do svého volného času, cestování a zážitků. Jejich další oblíbenou kratochvílí bývá prestižní nakupování.