ABSTINENČNÍ SYNDROM – též syndrom z vysazení, lidově absťák; souhrn subjektivně nepříjemných fyziologických reakcí organismu a psychického stresu navozený náhlým přerušením či omezením (dlouhodobého a intenzivního) užívání psychotropní a omamné látky. Jeho intenzita závisí na typu drogy, délce užívání, osobnosti jedince či individuální odolnosti. Vzniká během několika hodin až dní po přerušení či snížení hladiny látky v organismu člověka.

CRAVING - čes. bažení; stav, kdy má jedinec silnou touhu nebo potřebu užít drogu.

ESPADEvropská školní studie o alkoholu a jiných drogách; dlouhodobý, pravidelně se opakující mezinárodní projekt zaměřený na mapování trendů v užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog evropskými teenagery; studie probíhá v pravidelných 4letých intervalech již od r. 1995; domovská stránka studie www.espad.org

ÚZUS - prosté jednorázové užití nebo i opakované užívání látky (alkoholu, tabáku, léků, …), která ale nevede k významnému poškození uživatele.

MISÚZUSchybné užití; špatné užívání; nevhodná aplikace léků či psychotropních látek (např. překračování denního dávkování, špatná kombinace léků, užívání léků bez lékařského předpisu).

ABÚZUSškodlivé užívání; nadměrná a společensky nepřijatelná konzumace psychotropních a omamných látek, díky které dochází k tělesnému, psychickému nebo interpersonálnímu poškození jedince.

LAPS - pojem označující jednorázové uklouznutí či vzplanutí (při problému s alkoholem, s drogami), které ale ještě nemusí znamenat katastrofu; pokud tedy člověk vyhledá pomoc odborníka (krizového terapeuta).

RELAPS - známý také jako recidiva. R. nastává tehdy, kdy se jedinec přes veškerá svá předsevzetí a léčbu opětovně navrátí k devastujícímu patologickému chování. O relapsu hovoříme například tehdy, kdy se klient vrátí z protialkoholní léčby a po nějaké době abstinence (či kontrolované konzumace) opět začne holdovat alkoholu ve velkém.

DELIRIUM – kvalitativní porucha vědomí, kterou doprovází poruchy vnímání (iluze a halucinace), poruchy myšlení (bludy a nesouvislost), poruchy emotivity (zvýšené nebo naopak snížené projevy emocí, až apatie) a poruchy chování (neklid, strnulost); dále třeba ztráta paměti, dezorientace (místo, čas, prostor), poruchy řeči. Zvláštní formou deliria je delirium tremens, tzv. třesoucí se delirium. To se vyskytuje zejména během odvykacích kúr (alkohol, drogy) při abstinenčním syndromu.