ABSTINENČNÍ SYNDROM – též syndrom z vysazení, lidově absťák; souhrn subjektivně nepříjemných fyziologických reakcí organismu a psychického stresu navozený náhlým přerušením či omezením (dlouhodobého a intenzivního) užívání psychotropní a omamné látky. Jeho intenzita závisí na typu drogy, délce užívání, osobnosti jedince či individuální odolnosti. Vzniká během několika hodin až dní po přerušení či snížení hladiny látky v organismu člověka.
CRAVING - čes. bažení; stav, kdy má jedinec silnou touhu nebo potřebu užít drogu.
FOMO – zkratka angl. fear of missing out, v češtině strach ze zameškání čehosi, strach, že pokud člověk není „permanentně“ online, něco důležitého či neopakovatelného mu uniká. Projevuje se závislostí na médiích (potřebou kontrolovat došlé zprávy a upozornění, zvýšená citlivost na stav baterie a kvalitu připojení, potřeba číst aktuální zpravodajství, kontrolovat účty/profily na sociálních sítích apod.) a pochybami o dostatečné kvalitě (zajímavosti) svého života.
FB – Facebook.
IG – Instagram.
SNAP – 1. Snapchat. 2. Fotka na Snapchatu.
TT – TikTok.
WA – Whatsapp
CATFISHING – klamat jinou osobu na netu falešným účtem, identitou, fotografií apod.
SELFITIDA – závislost na pořizování a zveřejňování „selfíček“.
SEXTING – sdílení vlastního intimního materiálu v podobě fotografií, textových zpráv a videí (zpravidla s aktuálním partnerem); snadná pozdější zneužitelnost.
SHORT, SHORT VIDEO, SHORT-FORM VIDEO – krátké autorské „videjko“ (délka trvání: několik málo sekund až několik minut).
HOAX – falešná poplašená zpráva, nebezpečný řetězový e-mail.
CHALLENGE – internetové výzvy (atraktivní online soutěže a rady na získání zážitků), které mohou děti a teenagery dostávat při plnění do nebezpečných situací.
SLUDGE CONTENT – dělení obrazovky (např. mobilního telefonu) pro souběžné zobrazování spolu nesouvisejících záběrů; jeden z mnoha dalších problematických projevů zatraktivňování videoklipů pro dětské publikum – publikum roztěkané a povrchově se soustředící, publikum toužící po opět větší zábavě.