ABSTINENČNÍ SYNDROM – též syndrom z vysazení, lidově absťák; souhrn subjektivně nepříjemných fyziologických reakcí organismu a psychického stresu navozený náhlým přerušením či omezením (dlouhodobého a intenzivního) užívání psychotropní a omamné látky. Jeho intenzita závisí na typu drogy, délce užívání, osobnosti jedince či individuální odolnosti. Vzniká během několika hodin až dní po přerušení či snížení hladiny látky v organismu člověka.

CRAVING - čes. bažení; stav, kdy má jedinec silnou touhu nebo potřebu užít drogu.

ESPADEvropská školní studie o alkoholu a jiných drogách; dlouhodobý, pravidelně se opakující mezinárodní projekt zaměřený na mapování trendů v užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog evropskými teenagery; studie probíhá v pravidelných 4letých intervalech již od r. 1995; domovská stránka studie www.espad.org

BAGOVAT – žvýkat bago (tj. žvýkací tabák).

IQOS – zařízení na nahřívání (nikoliv spalování) tabáku/tabákové náplně.

LYFTOVAT – užívat nikotinové sáčky.

ELF BAR – jednorázová elektronická cigareta (též tzv. e-cigareta nebo elektronka).

VAPORIZACE – činnost, při níž se pomocí specifického zařízení vytváří pára určená k inhalaci; tato specifická zařízení se nazývají vaporizéry (např. jednorázové nebo znovupoužitelné vaporizační pera neboli vape pens). S vaporizéry úzce souvisí i slovo cartridge, což v češtině znamená náplň. Vapování napodobuje kouření tradičního tabáku ale bez rizik spojených s vdechováním tabákového kouře; na trhu lze sehnat e-liquidy obsahující nikotin nebo třeba kanabinoidy CBD a HHC.

VODNÍ DÝMKA – též vodnice nebo šíša.

ELFÍK – jednorázová e-cigareta ELF BAR.

KRÁBA – krabička cigaret.

NABÍT – vložit si do úst nikotinový sáček.

PAFÍK - jednorázová elektronická cigareta.

PUK – balení nikotinových sáčků.

PYTEL – nikotinový sáček.

PYTLOVAT – užívat nikotinové sáčky.

ŠŇUPÍK – šňupací tabák.

ŽUVAK, ŽUVÁK, ŽVEJKÁK – 1. Nikotinový sáček. 2. Žvýkací tabák.

PAFNOUT SI, DÁT SI PAFÍK – zakouřit se elektronickou cigaretu.