5 stereotypů o lidech bez domova

© A.CH.P. (9.12.2021): „Co vás napadne při pohledu na bezdomovce? Vyvolává ve vás odpor nebo lítost? V textu vyvracíme mýty, které kolem nich panují…“

Bezdomovectví a jevy, které ho provázejí a předcházejí

PRUDKÝ, Libor (2.5.2023): „Před několika lety jsem s kolegyní M. Šmídovou vydal knížku, která se jmenuje „Kudy ke dnu“. (Socioklub, Praha, 2010). Na základě údajů o 4620 klientech občanského sdružení Naděje v Bolzanově ulici v Praze jsme zpracovali asi nejúplnější soubor informací o lidech, kteří jsou bez domova. Sběr dat jsme ukončili před rokem 2005. Asi se od té doby mohlo mnoho změnit. Ale i na základě novějších šetření – byt´ ne tak korektních a obsažných – se ukazuje, že mnoho zásadních změn nenastalo. Z analýzy publikované v oné knížce i z dalších podkladů lze usoudit, že k situaci bezdomovectví v této zemi vedou v zásadě čtyři hlavní cesty…“

Bezdomovectví se předává z generace na generaci, mladí lidé bez domova často nemají na čem stavět

LICHKOVÁ, Adéla Paulík; Diagnóza F (10.12.2021): „Když se mluví o lidech bez domova, často přijde řeč i na téma duševních nemocí. Někdy je těžké odhalit, zda byla duševní porucha to, kvůli čemu člověk skončil na ulici, nebo byl stres spojený se životem bez domova jejím spouštěčem…“

Mezi bezdomovci přibývá vzdělaných, říká muž, jenž je dobře zná

©E15.cz: „Více než patnáct let pomáhá Petr Macl lidem bez střechy nad hlavou. A s obavami sleduje, jak mezi nimi přibývá mladých lidí se vzděláním…“

Život na ulici? Tři čtvrtě dne strávím sháněním jídla, říká mladý bezdomovec

JANOUŠ, Vilém (7.2.2023): „Dvaadvacetiletý Josef je s krátkou šťastnější přestávkou na ulici od chvíle, kdy opustil brány dětského domova. Teď žije ve stanu nedaleko pražské Skalky. Mladých bezprizorních lidí, jako je on, jsou jen v české metropoli stovky. Josef byl ochotný svěřit se Deníku se svým životním příběhem...“