Agrese, šikana a jiné formy násilného chování

PETRIŠČOVÁ, Alena (15.4.2012, aktualizováno 5.4.2022): „Šikana je chování, kdy jeden nebo více žáků úmyslně a opakovaně ubližuje spolužákovi či spolužákům a používá k tomu agresi a manipulaci…“

Co je to kyberšikana?

„Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit…“

Jak šikana funguje

„Šikana je vědomé, zpravidla opakované ubližování, kdy se oběť není schopna ubránit...“

Kyberšikana

„V dnešní době se ke komunikaci zcela běžně využívá internetových a mobilních služeb. Vždy, když budete připojeni k internetu nebo když budete mít u sebe svůj mobilní telefon, hrozí riziko, že se stanete obětí kyberšikany.

Kyberšikana je druhem psychického násilí. Toto násilné chování je realizováno prostřednictvím internetu a mobilů a cílem těchto útoků je někomu ublížit. Kyberšikana může mít mnoho podob, jako jsou ponižování, pomlouvání, zneužití identity, zveřejňování ponižujících videí o oběti, zveřejňování citlivých údajů, obtěžování, nadávání, vyhrožování, zastrašování, vydírání, urážení, ...“

Malá mořská víla čelí útokům trollů a botů. Američané zahajují boj proti reviewbombingu

SVOBODA, Martin (1.6.2023): „Reviewbombing je už celkem známá součást cancel culture. Nástroj užívaný především jedinci z konzervativního spektra, kteří se vrhají na filmy, seriály, počítačové hry a další zábavní produkty a zaplavují je na internetu nejnižšími hodnoceními, aniž by je viděli či se o ně doopravdy zajímali. Někdy dokonce zakládají vícero účtů či programují boty, kteří rozdávají odpadní hodnocení ve velkém. Největší světová filmová databáze IMDb proti nim nyní zakročila…“

Mobbing

„Anglické slovo ´mob´ znamená v přesném překladu někomu vynadat, vrhnout se na něj. Mobbing ve své skutečné podobě však pracuje s daleko jemnějšími a účinnějšími postupy při teroru své oběti …“

Příteli poslala nahé fotky, teď už nežije. Expert řekl, co na internet nikdy nedávat

Tým SPOTLIGHT Aktuálně.cz – Martin Kožíšek (24.8.2023): „´Dávejte na internet jenom takový obsah, který byste dali třeba na zastávku autobusu. A když vám tam nebude vadit, tak ho na sítě klidně dejte,´ popisuje expert na bezpečnost na internetu ze společnosti CZ.NIC Martin Kožíšek jedno z pravidel, jak se chovat zodpovědně v online prostředí. Co může někomu připadat nevinné, může podle jeho slov vést nejen ke kyberšikaně, ale třeba i k vykradenému bytu…“

Rodiče jsou příliš asertivní, dítě potřebuje limit, říká psycholog

KARÁSKOVÁ, Ivana (2.9.2018): „Deprese, šikana a třídní boj. Začátek školního roku je pro děti často stresovým obdobím. Podle psychologa Martina Hofmana je množství dětských depresí a sebevražd spojeno se školou. „Ani ne kvůli známkám, ale spíš z toho, že dítě zklamává rodiče,“ říká. Učitelé by podle něj měli žákům zaručit psychickou pohodu…“

Rodiče pozor! Šikana mezi dětmi je skryté nebezpečí!

Policie ČR (30.11.2014): „Máte doma dítě školního věku? Mluvíte s ním na téma šikana? Máte pocit, že Vašeho dítěte se to netýká? Možná ano, ale co když to tak není?...“

Šikana

„Šikana je jakékoli chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit, ponižovat nebo zastrašovat jiného člověka či skupinu lidí. Šikana je závažnou agresivní poruchou chování vyskytující se v sociálním prostředí od útlého dětského věku po stáří. Je věkově neomezená …“

Šikana

Šikana, odvozeno z francouzského slova ´chicane´, česky týrání či zlomyslné obtěžování. „Za šikanování označujeme chování, kdy jedna osoba či skupina úmyslně týrá a zotročuje osobu jinou a používá k tomu agresi a manipulaci. Také násilně ponižující chování jednotlivce nebo skupiny vůči slabšímu jedinci, který nemůže ze situace uniknout a není schopen se účinně bránit.“

Šikana 2.0 – proč je ta digitální často ještě horší

„Se šikanou se většinou poprvé setkáme v dětství. Škola plná vrstevníků pro ni poskytuje ideální podmínky. Ubližování slabším, zesměšňování, krádeže svačin, vysypávání tašek a penálů. Dopouštějí se jí jednotlivci i třídní partička, často za přispění nebo tichého souhlasu zbytku třídy. Časem se většinou stupňuje, a tak bývá celkem snadno viditelná. Tedy bývala. Až do okamžiku, kdy se změnila v kyberšikanu…“

Šikana na pracovišti (mobbing a bossing)

„Domníváte se, že vám kolegové nebo váš nadřízený záměrně znepříjemňují život na pracovišti? Pak by mohlo jít o šikanu. Jak ji poznat a co dělat? Pokud si na vás zasedli kolegové, jedná se o tzv. mobbing, pokud vás trápí nadřízený, hovoří se o bossingu. Jejich cílem je obvykle, abyste byl propuštěn z práce…“

Škola se blíží. Jak poznat, že je vaše dítě šikanované. A co dělat, když ano

TAUŠOVÁ, Vera (15.8.2023): „Šikana není bohužel záležitostí jen škol, ale i školek a zájmových kroužků. Jsou znaky, které mají šikanované děti společné…“

Staň se internetovým úžasňákem. Program učí žáky, jak na hackery či kyberšikanu

DOUBRAVOVÁ, Barbora (12.10.2023): „O nástrahách, které přináší online prostředí, se mluví roky. Často se s nimi setkávají i nejmenší děti, a to ještě dříve, než jim kdokoli sdělí, jak internet používat bezpečně. Program Internetoví úžasňáci se to snaží změnit. Školí učitele, aby pak ve svých hodinách mohli interaktivními způsoby vysvětlovat dětem, jak si poradit s hackery či kyberšikanou. Dosud se dostal k téměř 80 tisícům žáků…“