FILMY A SERIÁLY
Ben X

„Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně…“

Cyberbully

„Jak daleko jste ochotni zajít pro záchranu vlastního života? Casey čelí nejhorší noční můře každého teenagera. Anonymní hacker hodlá zveřejnit její soukromé fotografie na internetu a ona svádí boj s časem, aby mu jeho plány překazila.

69 % mladých lidí ve Velké Británii má zkušenost s určitou formou kyberšikany. V těch nejzávažnějších případech mohou oběti čelit nástrahám v podobě napadení jejich webových kamer, zneužívání a "sebevražedného trollování". Kampaně proti šikaně vybízejí mladé lidi, aby se k nepřátelskému chování na internetu "obrátili zády". Pro ty, kteří už se stali jeho terčem, ale není snadné uniknout ze spárů svých trýznitelů. V britském thrilleru hraje Maisie Williamsová dospívající dívku Casey Jacobsovou, která svádí boj se svým anonymním kyberstalkerem. Casey je teenager, který má zkušenosti s tím nejhorším, co může internet nabídnout - od nižší formy šikany, kde jsou aktéři na stejné úrovni (tzv. peer-to-peer), až po pokročilé postupy násilného vniknutí do počítače - a ze všech sil se snaží učinit svému utrpení přítrž. Film Cyberbully je inspirován řadou skutečných případů. Přestože je Caseyin příběh extrémní a zformovaný do poutavé a dramatické podoby, všechny líčené události jsou reálné a jednotlivým obětem se opravdu staly…“

Proti šikaně

„Natlačí vás do těsné skříňky v šatně. V autobuse vás začnou škrtit a tužkou bodají do břicha. Na školní chodbě, na Facebooku i v esemeskách vás ponižují nadávkami… Šikanu ročně zažívá 13 milionů amerických školáků a školaček a tisíce z nich každoročně spáchají sebevraždu. Lee Hirsch sleduje rodiče, jejichž děti šikanu neunesly a vzaly si život, a adolescenty, kteří šikanu zažívají. Kelby je lesba, a přestože ji kvůli tomu ve škole zbili a sexuálně napadli spolužáci, rozhodla se na škole zůstat a změnit tamní homofobní atmosféru. Ja’meya se šikanu pokusila zastavit radikálním činem, který ji dovedl až do nápravného zařízení pro nezletilé, a Alex, přezdívaný Rybí huba, se s kluky, kteří ho šikanují, zoufale chce kamarádit. Hirschův dokument je zneklidňujícím vhledem do americké společnosti, kde si s dětskou agresivitou a nesnášenlivostí nedokážou poradit rodiče ani zástupci škol. Přináší ale také obecný pohled na to, jak krutý dovede být svět pro oběti šikany i mimo hranice USA…“

Zkažená mládež

Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti.

INTERNETOVÉ PORTÁLY
Bezpečně-online.cz

Projekt Bezpečně online.cz se zaměřuje na děti a dospívající s cílem podporovat u nich bezpečné a sebejisté používání internetu a nových komunikačních technologií. Tematickým těžištěm je především bezpečné používání finančních online služeb, aktivní ochrana soukromých informací před zneužitím a efektivní využívání možností informačních technologií a internetu. Kromě osvěty mezi dětmi a teenagery mají webové stránky bezpecne-online.cz za cíl také poskytnout základní metodickou podporu učitelům a rodičům.

Webové stránky www.bezpecne-online.cz provozuje Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Internetem Bezpečně

Tento projekt si formou různorodých vzdělávacích aktivit klade za cíl zvýšit povědomí uživatelů o rizicích v internetovém prostředí. Reaguje na nové hrozby v oblasti bezpečnosti v online prostředí, o kterých informuje na svých webových stránkách a vzdělávacích akcích. Tímto se snaží předcházet následkům těchto hrozeb, případně snížit množství protiprávního jednání páchaného v kyberprostoru.

Mezi hlavní cílové skupiny projektu patří děti a mládež, rodiče, handicapovaní, pedagogové, specialisté v oblasti prevence, zaměstnanci OSPOD, pracovníci bezpečnostních složek atd.

Realizátorem projektu je nezisková organizace you connected, z.s.

Mezi hlavní vzdělávací aktivity projektu patří:

  • provoz webových stránek internetembezpecne.cz
  • facebooková stránka Internetem Bezpečně
  • realizace odborných přednášek pro laickou i odbornou veřejnost
  • vydávání odborných publikací a dalších podpůrných vzdělávacích materiálů
  • organizace odborných konferencí.
Projekt E-bezpečí

Jedná se o celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. V posledních letech se projekt také věnuje pozitivnímu využívání IT ve vzdělávání a běžném životě. Projekt E-Bezpečí je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Projekt E-Bezpečí se specializuje zejména na:

  • kyberšikanu a sexting (různé formy vydírání, vyhrožování, poškozování obětí s pomocí informačních a komunikačních technologií),
  • kybergrooming (komunikace s neznámými uživateli internetu vedoucí k osobní schůzce),
  • kyberstalking a stalking (nebezpečné pronásledování s použitím ICT),
  • rizika sociálních sítí (zejména sítě Facebook),
  • hoax, spam a fake news,
  • online závislosti (netolismus, nomofobie),
  • fenomén youtubering
  • zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií.
Safer internet.cz

Portál nabízí čtenářům aktuální a ověřené informace o životě nových médií, o jeho ne/bezpečnosti a rizicích.

Sociální problematika: Šikana

„Jedním z témat, které jsme zařadili do tematického okruhu Sociální problematika, je i fenomén šikany. Podle odborníků se mu neubrání žádná škola. Obětí skrytého psychického či fyzického teroru se totiž může stát kdokoli. Odkud se šikana bere? Dá se jí předcházet? Co dělat, když se stanu její obětí nebo svědkem? Podívejte se na příběhy lidí, kteří šikanu poznali na vlastní kůži. V připravených lekcích naleznete vedle aktivit i řadu dalších materiálů, které vám mohou pomoci tuto „nemoc skupiny“ odhalit a řešit…“

KNIHY
Agresivita a kriminalita školní mládeže

MARTÍNEK, Zdeněk. Praha: Grada, 2009. 152 s. ISBN 978-80-247-2310-5.

Bezpečně na internetu: Průvodce chováním ve světě online

KOŽÍŠEK, Martin; PÍSECKÝ, Václav. Praha: Grada, 2016. 176 s. ISBN 978-80-247-5595-3.

Jak na šikanu

ŘÍČAN, Pavel; JANOŠOVÁ, Pavlína. Praha: Grada, 2010. 160 s. ISBN 978-80-247-2991-6.

Jak přežít šikanování

MAYROCK, Aija. Praha: Portál, 2016. 128 s. ISBN 978-80-262-1006-1.

Kyberšikana: Pracovní materiály pro učitele a žáky i studenty
Kyberšikana: Průvodce novým fenoménem

ČERNÁ, Alena (ed.) a kol. Praha: Grada, 2013. 152 s. ISBN 978-80-247-4577-0.

Prevence a účinné řešení šikany: u žáků a studentů s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem

BITTMANNOVÁ, Lenka; BITTMANN, Julius. Praha: Pasparta, 2016. 92 s. ISBN 978-80-88163-15-2.

Psychologie školní šikany

JANOŠOVÁ, Pavlína; KOLLEROVÁ, Lenka; ZÁBRODSKÁ, Kateřina; KRESSA, Jiří; DĚDOVÁ, Mária. Praha: Grada, 2016. 416 s. ISBN 978-80-247-2992-3.

Sexting a kyberšikana

HOLLÁ, Katarína. Bratislava: IRIS, 2016. 165 s. ISBN 978-80-815-3061-6.

Vzpoura deprivantů: Nestvůry, nástroje, obrana

KOUKOLÍK, František; DRTILOVÁ, Jana. Praha: Galén, 2006. 328 s. ISBN 978-80-7262-410-2.

ORGANIZACE A ODBORNÁ PRACOVIŠTĚ
Nadační fond STOP šikaně

„Posláním Nadačního fondu STOP šikaně je upozornit na celospolečenský problém šikany a tento problém řešit. Šikana má mnoho podob a v posledních letech začíná i zásluhou nových technologií nabírat na intenzitě. Společnost má tendenci tento problém bagatelizovat. Proto je jedním z primárních cílů nadačního fondu ukázat, že šikana opravdu není normální součástí společenského života, její oběti si často nesou vážné následky po celý život, a je tedy nezbytné s tímto problémem bojovat všemi dostupnými prostředky…“ 

Národní centrum bezpečnějšího internetu

Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2006 jako Online Safety Institute. V lednu 2011 bylo sdružení přejmenováno na Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI). Jeho cílem je přispívat k bezpečnějšímu užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, k osvojování etických norem v online komunikaci a napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Sdružení je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a spolupracuje s mezinárodní sítí horkých linek INHOPE.

Nebuď oběť!

„Posláním Nebuď oběť je pomocí preventivní osvěty a různorodých projektů a akcí chránit děti před hrozbami a riziky virtuálního světa a moderních komunikačních technologií, zároveň se pomocí přednášek a školení snažíme oslovovat sekundární cílovou skupinu rodičů, učitelů, vedoucích pracovníků školství, úředníky školských odborů na úrovni města Ostravy a Moravskoslezského kraje.“