Pracovní a studijní materiály

Český sexbyznys tvoří z většiny sociálně motivovaná prostituce. Legalizace zatím není možná, míní odbornice.

RERRESHER+ (10.10.2022): „S koordinátorkou Spolku pro ochranu žen Zdeňkou Pecharovou o sexuální práci v Česku. Hlavním cílem Spolku pro ochranu žen je již od roku 2016 systematický boj se sociálně motivovanou prostitucí. Jeho členstvo tlačí na politiky, aby co nejvíce pomáhali ženám ohroženým sociální nouzí, a tím se věnovali prevenci. Legalizace sexuální práce totiž není možná, dokud je sexbyznys spojován především s tématem ženské chudoby. Dokud budou sex prodávat ženy sociálně slabé, samoživitelky, oběti domácího násilí či studentky...“

Feromon: Vykřičené domy v praze jsou plné násilí i sebepoškozování

PEKÁRKOVÁ, Kateřina Johana (7.3.2023): „Pověstné night cluby se svítícími cedulemi ve tvaru srdcí a ženských siluet jsou v úpadku už desítky let, stále ale existují, a v centru hlavního města je najdete v podstatě na každém rohu. Ačkoliv jejich provoz v naší zemi není legální, fungují jako soukromé provozy ve formě wellness klubů, barů, masážních salonů, kabaretů a strip barů. Realita pražských nevěstinců není ani zdaleka tak sexy jako Padesát odstínů šedi…“

Hana Malinová: Tři čtvrtiny prostitutek šly do sexbyznysu kvůli finanční nouzi

HRONOVÁ Zuzana (11.7.2022): „Zakladatelka sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová pomáhá ženám, které se věnují prostituci. Pomáhá jim zajistit vyšetření na pohlavně přenosné choroby, ale třeba také dluhové poradenství. Právě dluhy bývají nejčastějším důvodem, proč se české ženy k sexuálnímu byznysu uchylují…“

Jedna z klientek si prostitucí vybavila ordinaci, říká šéfka Rozkoše bez rizika

JANOUŠ, Vilém (12.4.2023): „V českém sexbyznysu přibývá Češek. Zatímco na začátku tisíciletí jich bylo jen něco málo přes polovinu z celkového počtu prostitutek, nyní už jich je osmdesát procent a jen pětinu tvoří cizinky. Generální ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová navíc uvádí, že si svým tělem přivydělává stále více samoživitelek. ´Nejdříve matky s jedním a pak i se dvěma a třemi a i více dětmi,´ říká...“

Přehledně: Jak evropské státy přistupují k prostituci

BOHUSLAVOVÁ, Renáta & Novinky (20.6.2020): „Měla by být prostituce v Česku legalizovaná? Debata, která se vede již několik let a v minulých dnech ji opět otevřeli Piráti, stále rozděluje českou společnost. Podívejte se, jak si v legalizaci sex byznysu vedou ostatní evropské státy. Zatímco téměř v desítce z nich se jedná o legální zaměstnání, zbytek se s legislativou stále pere. Ani legalizace ale nakonec situaci úplně nevyřeší…“

Prostitutkou je 24 let, změnit život se jí nedaří: Byla jsem už zbitá i hladová

JANOUŠ, Vilém (13.4.2023): „Helena prodává své tělo na ulici už 24 let. Profesi se jí nedaří změnit. „Podívejte se na mě, jak vypadám. Jsem úplně vyčerpaná. Nedělám nic jiného, než jenom vydělávám na trasu a abych mohla vidět svoje děti. Nemám na to, abych si mohla udělat manikúru, koupit oblečení,“ říká zoufalá žena. Je jednou z tisíců žen, které si na živobytí vydělávají prostitucí…“

Prostitutky jsou taky lidi. Mají nárok na legalizaci a ochranu

ŠMÍDOVÁ, Veronika (2.12.2019): „Podle odhadů se u nás prostitucí živí zhruba třináct tisíc žen. Pokud připočteme statisíce jejich klientů, vyjde nám poměrně vysoký počet Čechů, kterých se sex za úplatu dotýká. Přesto se stát dlouho tvářil, že nic z toho neexistuje. Výraznou změnu poměrů sice nemusí přinést ani legalizace, přesto je nutné se o ni zasazovat…“

Sexbyznys v Česku. Jak ho regulovat a nikomu neublížit

ŽÍDEK, Bohumír (29.7.2021): „Co ubližuje sexuálním pracovníkům nejvíc? Kriminalizace. A to nejen kriminalizace jejich výdělečné činnosti jako třeba v USA, ale také kriminalizace zákazníků jako ve Švédsku nebo Norsku. A také kriminalizace podnikání (takzvaného kuplířství), což se děje zas i v Česku…“

Sexbyznys v Česku: Prostituce oficiálně neexistuje. S relevantní úpravou legislativy přichází pouze Piráti.

REFRESHER+ (13.10.2022): „Podle odhadů neziskových organizací pracuje v českém sexbyznysu 10 až 13 tisíc žen. Až 90 % z nich se přitom podle koordinátorky Spolku pro ochranu žen Zdeňky Pecharové sexuální práci věnuje kvůli sociálně motivovaným důvodům. Přestože je tak sexbyznys v mnoha zemích docela „běžným“ a regulovaným pracovním odvětvím, v České republice tomu tak není. Sexuální práce je odstrčena do šedé zóny a většinou jde ruku v ruce s ženskou chudobou…“

Typická česká sexuální pracovnice neexistuje, největší skupinou jsou matky s dětmi, říká Hana Malinová

Lucie Výborná (31.8.2022): „Před 30 lety založila organizaci Rozkoš bez rizika a začala pomáhat ženám, které se živí poskytováním sexuálních služeb. „Psaní a bádání jsem měla dost a chtěla jsem zjistit, jestli se moje bádání dá ověřit v praxi,“ vysvětluje socioložka a ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová. Jaké byly začátky její organizace? A kolik teď státu pomůže ušetřit na léčbě HIV pozitivních? Poslechněte si rozhovor…“