#2: V hlavě anorektičky – Můj příběh anorexie. Jak jsem se k hubnutí dostala a co byl spouštěč?

„Tak jsem zde s novým podcastem a tentokrát o mojí osobní zkušenosti s psychickou poruchou. Mentální anorexie, se kterou jsem čtyři roky bojovala, je pro mě velkým tématem, a proto jsem se rozhodla mu věnovala celou jednu epizodu. Jak jsem se k anorexii dostala? Co byly hlavní spouštěče mé poruchy? Jak vypadala následná léčba? To vše se dozvíte u dnešního podcastu. Děkuji za poslechnutí! S láskou, Emma“

#5: V hlavě anorektičky – Bořím mýty o poruchách příjmu potravy, co jste o mentální anorexii nevěděl!

„V dnešní době je těžké narazit na informace, které jsou pravdivé. Přesně tento problém se velice často objevuje u psychických poruch. Proto jsem se rozhodla tomuto tématu věnovat dnešní díl.

  • Proč u PPP není důležitý vzhled? 
  • Extrémní hlad?
  • Tepelná izolace a spánková porucha? 

To vše a mnohem více v dnešním díle. S láskou, Emma“

13. komnata Pavly Sudové

Modelka Pavla Sudová se v dubnu 2004 stala Miss sympatie ČR. O půl roku později téměř zemřela na mentální anorexii. Vážila pouhých 34 kg.

Boj s anorexií, život v klášteře, smrt partnera. Prostě dost snesu, říká Dvořáková

PETRŽELKOVÁ, Hedvika (30.4. 2016): „Spisovatelka Petra Dvořáková má za sebou pět knih, ocenění Magnesia Litera a Zlatá stuha, ale i velmi pohnutý osobní život, ve kterém se musela vypořádat s anorexií, vážnou nemocí syna i ztrátou partnera. Po knize rozhovorů o víře Proměněné sny, zpovědi anorektičky Já jsem hlad a dvou dětských knihách nyní vycházejí její Sítě – tři příběhy o tom, jak nízké sebevědomí ovlivňuje náš život…“

Je pohledný, svůj vzhled ale nesnáší. V pubertě po mně házeli kameny, vzpomíná Jirka

„Devětadvacetiletý Jirka je objektivně pohledný mladý muž, a dokonce si přivydělává jako model. Pohled do zrcadla přesto nesnese. Příčina odporu k sobě samému leží někde v jeho dospívání. Tehdy čelil drsné šikaně ze strany spolužáků, několik let bojoval s mentální anorexií a vyrovnat se musel také se svou homosexuální orientací. O své složité cestě k sebepřijetí vypráví v podcastu Co z tebe bude?!.“ (26.3.2023)

Když mi někdo řekl, ať jdu běhat, přejedla jsem se. Adéla čelí odsudkům kvůli váze

ZANGA, Clara (9.4.2023): „Donedávna byla čtyřiadvacetiletá Adéla ztělesněním stereotypního standardu krásy. S pandemií o štíhlou postavu přišla, získala ale nežádoucí pozornost svého okolí, které ji neustále dává najevo, že přibrala. ´Jako první to přišlo od rodiny, a od ní to bolí nejvíc,´ říká v podcastu Co z tebe bude?! Aktuálně.cz…“

Mámina dieta, tátovo komentování sousedčina velkého zadku – a dceřina anorexie

IROVÁ, Marie (9.9.2023): „Odborníci stále častěji varují před pandemií obezity. Jenže na druhé straně škály je problém, jenž s obezitou vlastně také souvisí. Jsou to poruchy příjmu potravy, které jsou opět na vzestupu. A to u mladistvých…“

Natálie na sítích roky sdílela život s anorexií. Boj s nemocí nedávno prohrála, bylo jí třiadvacet let

BAHNÍKOVÁ, Barbora (4.10.2023): „Natálie Hricová na sociálních sítích roky sdílela život s mentální anorexií. Ukazovala, co denně jí a jak se snaží s nemocí bojovat. Její stav se však postupně zhoršoval. Nedávno anorexii podlehla, bylo jí pouhých třiadvacet let a vážila dvacet kilogramů…“

Neříkejte dceři „Ty šaty ti sluší“ aneb Věty, které mohou napomáhat k poruchám příjmu potravy

IROVÁ, Marie (6.9.2023): „Světu sociálních sítí na první pohled vládne trend body positivity, který hlásá, že všechny postavy, bez ohledu na váhu, barvu, pohlaví či handicap, jsou krásné. V ideálním světě by to tedy pomalu vedlo k tomu, že bude klesat počet lidí, kteří trpí poruchami příjmu potravy…“

„Skončila jsem na 35 kilech.“ Po pandemii nastal obrovský nárůst anorexie

KRÁSENSKÁ, Daniela (23.4.2023): „Odborníci hlásí obrovský nárůst poruch příjmu potravy. Nejvíc zasaženou skupinou jsou adolescenti mezi 15 a 19 lety. Přinášíme příběhy lidí, kteří se s diagnózou potýkali…“

„Ve Vietnamu přece tlustí lidé nejsou.“ Míša kvůli poznámkám od okolí přestala jíst

Epizoda podcastu Co z tebe bude?!: „Pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů…“ (2.4.2023)