MENTÁLNÍ ANOREXIE - duševní onemocnění, kdy jedinec soustavně odmítá potravu a touží po extrémně štíhlém (zdánlivě krásném, zdravém a módě odpovídajícím) těle. Odmítání potravy vede k závažným zdravotním problémům, depresím a může končit smrtí.

MENTÁLNÍ BULIMIE - nadměrný příjem potravy (přejídání), po kterém se u jedince objeví výčitky z nadměrného požití jídla, které se proměňují v úmyslné zvracení a užití přípravků s projímavým účinkem.

MALNUTRICE - porucha nebo chybný způsob výživy, jde o nerovnováhu mezi nároky organismu na živiny a energii a jejich hlavním přívodem.

BMIBody Mass Index; BMI ukazuje, jak je na tom člověk s poměrem své výšky a váhy; výpočet indexu je relativně jednoduchý = váha v kilogramech se vydělí výškou uvedenou v metrech na druhou (výsledné číslo člověka zařadí do jedné z následujících váhových kategorií: podváha, norma, nadváha, obezita 1.stupně, obezita 2.stupně, obezita 3.stupně).

DIURETIKA – široká skupina léků zvyšující tvorbu a vylučování moči; léky s močopudným účinkem; léky na odvodnění.

LAXATIVA – projímadla; léčiva nebo rostlinné drogy podporující pohyby střev a jejich vyprazdňování.

FAT SHAMING – 1. Zesměšňování tlustých lidí. 2. Zostuzování obézních lidí. Jedna z nejrozšířenějších forem šikany.

BIGOREXIE – též svalová či muskulární dysmorfie nebo Adonisův syndrom. Duševní nemoc vycházející ze syndromu malosti a přesvědčení o vlastní svalové nedokonalosti. Projevuje se chorobnou závislostí na cvičení, permanentním navyšováním si tréninkových dávek, konzumací speciálních suplementů či stimulantů. Posedlost velkým, svalnatým, vypracovaným tělem.

DRUNKOREXIE – porucha příjmu potravy, která v sobě spojuje problémy ve vztahu k jídlu a k alkoholu – konkrétně tedy anorexii (vynechávání jídla, minimalizace kalorického příjmu), bulimii (úmyslné zvracení) a nárazové zne/užívání větších dávek alkoholu.

PIKA – angl. pica syndrom či pica disorder. Porucha příjmu potravy, při níž člověk pojídá předměty bez nutriční hodnoty, které nelze považovat za jídlo, které nejsou pro lidské tělo stravitelné (např. dřevo, hlína, kameny, křída, papír, písek, plasty). Toto chování musí trvat déle než jeden měsíc a dotyčný člověk musí být ve věku, v němž lze (je oprávněné) takové chování považovat za vývojově nevhodné.

TĚLESNÁ DYSMORFOFOBIE – porucha hodnocení vlastního těla. Člověk trpící t.d. je přesvědčen o tom, že jeho tělo trpí různými estetickými a funkčními nedostatky, které v jeho mysli přetrvávají navzdory jakýmkoliv pokusům o zdokonalení (např. cvičení, estetická a plastická chirurgie, líčení, oblékání / zahalování).

ANNA – mentální anorexie.

MIA, MÍT MIU – mít mentální anorexii / trpět mentální anorexií