Základní pojmy

CISGENDER – též cissexuál nebo jen cis; osoba, jejíž genderová identita odpovídá pohlaví, které jí bylo přiřčeno při narození;

GENDER – pojem gender vyjadřuje kulturní, sociální a psychologickou povahu rozdílů mezi muži a ženami; oproti pojmu pohlaví, který označuje odlišnost muže a ženy jako neměnnou biologickou danost, se tento koncept zaměřuje na její sociokulturní podmíněnost a proměnnost, neboť genderová různost je sociokulturním konstruktem.

PRIDE PARADE, GAY PARADE, GAY PRIDE – barevné venkovní průvody oslavující lesbickou, gay, bisexuální, transgender a queer komunitu; akce tohoto typu slouží k připoutání pozornosti široké veřejnosti k  tématům života neheterosexuálních menšin (akceptace a tolerance jinakosti, registrované partnerství, stejnopohlavní manželství, ochrana před homofobním násilím a diskriminací atd.).

QUEER – souhrnné označení pro všechny lidi, kteří se cítí být odlišní od většinou přijímaného konceptu heterosexuality, tzn. jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová.

SEXUÁLNÍ IDENTITA – historicky proměnlivý myšlenkový konstrukt, jehož pomocí člověk vnímá sám sebe z hlediska sexuality nebo je vnímán ve společnosti; de facto osvojená sociální role, která v podstatné míře vyplývá i z vrozených dispozic; v moderní době je součástí s.i. také vědomí příslušnosti k některé sexuální orientaci.

SEXUÁLNÍ ORIENTACE – též sexuální zaměření nebo sexuální preference; obvykle takto označujeme trvalé zaměření eroticko-sexuální náklonnosti k mužům, ženám či oběma pohlavím; v širším obsahovém pojetí jde o trvalé objektové zaměření sexuality.

A – angl. asexual, česky asexuál; osoba bez sexuální touhy nebo sexuální přitažlivosti, případně bez obojího současně; asexuální žena nebo muž tedy nemají zájem o sex.

I – angl. intersex, česky intersexuál; osoby, které mají od narození biologickou variaci ženských a mužských pohlavních orgánů - vnější nebo vnitřní pohlavní orgány jsou u nich odlišné od typicky mužských či ženských; dříve se v souvislosti s nejasným pohlavím hovořilo o lidském hermafroditismu. Podle definice OSN představuje intersexualita skupinu stavů, při kterých „je daný jedinec odlišný od běžné definice mužského, nebo ženského těla; tyto odlišnosti se mohou týkat jednotlivých genů, chromozomů, pohlavních hormonů a/nebo pohlavních orgánů zevních i vnitřních“ – ty se mohou vyskytovat izolovaně, nebo se vzájemně kombinovat.

FEMBOYS – muži (nejčastěji ve věku do 30ti let), kteří považují některé formy ženského chování pro svou osobnost za atraktivní, a proto je užívají / tak vystupují navenek (např. nosí ženské oblečení, ženské účesy, užívají ženské parfémy). Často bývají mylně považováni za gaye.

FEM – feminní typ lesby.

FRUITY – homosexuální, tzv. teplý.

TOMBOY -1. Dívka, která vykazuje vlastnosti tradičně připisované klukům, včetně toho, že nosí maskulinní oblečení anebo se zabývá aktivitami, které jsou většinou klučičí záležitostí. 2. Lesba, která se obléká maskulinně a má mužský look.

BIFOBIE – nepřátelství, odpor nebo chorobný strach z bisexuality a bisexuálních lidí.

HOMOFOBIE – nepřátelství, odpor nebo chorobný strach z homosexuality či homosexuálně zaměřených osob pramenící z negativních předsudků, stereotypů a generalizace.

TRANSFOBIE – nepřátelství, odpor nebo chorobný strach z transgenderových a transsexuálních lidí pramenící z negativních předsudků, stereotypů a generalizace.