Další užitečné informace

Filmy a seriály
Na hory

„Příběh o tom, co dětem může způsobit obyčejné brouzdání po internetu. A rodičům změnit život…“

Internetové portály
Bezpečně-online.cz

Projekt Bezpečně online.cz se zaměřuje na děti a dospívající s cílem podporovat u nich bezpečné a sebejisté používání internetu a nových komunikačních technologií. Tematickým těžištěm je především bezpečné používání finančních online služeb, aktivní ochrana soukromých informací před zneužitím a efektivní využívání možností informačních technologií a internetu. Kromě osvěty mezi dětmi a teenagery mají webové stránky bezpecne-online.cz za cíl také poskytnout základní metodickou podporu učitelům a rodičům.

Webové stránky www.bezpecne-online.cz provozuje Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Internetem Bezpečně

Tento projekt si formou různorodých vzdělávacích aktivit klade za cíl zvýšit povědomí uživatelů o rizicích v internetovém prostředí. Reaguje na nové hrozby v oblasti bezpečnosti v online prostředí, o kterých informuje na svých webových stránkách a vzdělávacích akcích. Tímto se snaží předcházet následkům těchto hrozeb, případně snížit množství protiprávního jednání páchaného v kyberprostoru.

Mezi hlavní cílové skupiny projektu patří děti a mládež, rodiče, handicapovaní, pedagogové, specialisté v oblasti prevence, zaměstnanci OSPOD, pracovníci bezpečnostních složek atd.

Realizátorem projektu je nezisková organizace you connected, z.s.

Mezi hlavní vzdělávací aktivity projektu patří:

  • provoz webových stránek internetembezpecne.cz
  • facebooková stránka Internetem Bezpečně
  • realizace odborných přednášek pro laickou i odbornou veřejnost
  • vydávání odborných publikací a dalších podpůrných vzdělávacích materiálů
  • organizace odborných konferencí.
Nebuď oběť!

„Posláním Nebuď oběť je pomocí preventivní osvěty a různorodých projektů a akcí chránit děti před hrozbami a riziky virtuálního světa a moderních komunikačních technologií, zároveň se pomocí přednášek a školení snažíme oslovovat sekundární cílovou skupinu rodičů, učitelů, vedoucích pracovníků školství, úředníky školských odborů na úrovni města Ostravy a Moravskoslezského kraje.“

Projekt E-bezpečí

Jedná se o celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. V posledních letech se projekt také věnuje pozitivnímu využívání IT ve vzdělávání a běžném životě. Projekt E-Bezpečí je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Projekt E-Bezpečí se specializuje zejména na:

  • kyberšikanu a sexting (různé formy vydírání, vyhrožování, poškozování obětí s pomocí informačních a komunikačních technologií),
  • kybergrooming (komunikace s neznámými uživateli internetu vedoucí k osobní schůzce),
  • kyberstalking a stalking (nebezpečné pronásledování s použitím ICT),
  • rizika sociálních sítí (zejména sítě Facebook),
  • hoax, spam a fake news,
  • online závislosti (netolismus, nomofobie),
  • fenomén youtubering
  • zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií.
Safer internet.cz

Portál nabízí čtenářům aktuální a ověřené informace o životě nových médií, o jeho ne/bezpečnosti a rizicích.

Knihy
Bezpečně na internetu: Průvodce chováním ve světě online

KOŽÍŠEK, Martin; PÍSECKÝ, Václav. Praha: Grada, 2016. 176 s. ISBN 978-80-247-5595-3.

Televizni a rozhlasové dokumenty, podcasty
Policie ČR: ŘEKNI NE! Say no!

Celoevropská kampaň Evropského policejního úřadu proti zneužívání dětí online. Všechna videa naleznete na youtube.com/policiecz. Více informací naleznete na: http://www.policie.cz/clanek/sayno-ce... .

Seznam se bezpečně!

„S rychlým rozvojem informačních technologií dochází i k novým možnostem zneužívání dětí. Podívejte se s námi, jaké nástrahy může internet přinášet a jak s nimi bojovat.

Seznam se bezpečně! 3

„Dokument mapuje případ zneužívání dětí skautskými vedoucími, který postupně narostl do obludných rozměrů, v České republice do té doby nevídaných. Rafinovaná elektronická i lidská manipulace a výborná znalost skautského prostředí dala pachatelům do ruky nástroj, díky němuž žádný z rodičů nepojal podezření, přestože se jim trestná činnost odehrávala takřka před očima. Trilogie filmů Seznam se bezpečně! vznikala od roku 2009. Autorem projektu je Martin Kožíšek, na režisérskou židli usedla Dana Vaňurová, dramaturgie se ujal Martin Langer, moderátorem, který diváka dokumentem provází, je Mirek Vaňura…“

V síti

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení.?