Freegan: Beru jídlo z popelnic, nechci plýtvat

ŽIDKOVÁ, Klára (15.5.2011): „Pro jídlo do supermarketu nechodí předním vchodem. Po setmění přicházejí ke kontejnerům za obchody a vybírají jídlo, které zaměstnanci řetězců vyhodili jako neprodejné. Hlavně zeleninu a ovoce. Řídí se názorem: Proč podporovat produkci dalších potravin, když se spousta poživatelného jídla vyhodí?“

Freegani: Jíme jídlo z popelnic, nechceme konzum

PONCAROVÁ, Jana (8.12.2011): „Slyšeli jste už o freeganech? Lidech, kteří si jídlo pěstují nebo vybírají z kontejnerů? Nejde o bezdomovce, ale alternativně žijící jedince, kteří nechtějí podporovat současný konzumní svět...“

Freeganství aneb jak žít ekologicky

„Říká vám něco freeganství? Pokud ne, nic se neděje. Na následujících řádcích se dozvíte, co vlastně freeganství je, a co jde lidem, kteří ho vyznávají. Kdoví, možná přijdete na to, že nějakého freegana máte ve svém okolí.“

Freeganství: boj proti plýtvání

„K večeři mají jídlo z popelnice a hlásí se k nezávislosti na ekonomickém systému. Dumpstrování je jejich životní styl a cíl. Koho? No přece freeganů!“ (27.7.2022)

Jak se žije z českého odpadu?

PELIKÁN, Vojtěch (10.4.2009): „Pohled na pestrobarevnou společnost, nořící se na západ od našich hranic do popelnic, nás naplňuje zvídavostí: Nejde jen o podivný výstřelek tamní přesycené společnosti unavené konzumem? Můžeme nalézt kontejnerové potápěče, partyzánské zelináře či další sběrače a „sdíleče“ i u nás?“

Na vlastní kůži jsme se ponořili do popelnice a stali se freegany

MÜLLEROVÁ, Veronika (3.8.2015): „Ne každý, kdo přehrabuje popelnice, je nutně bezdomovec žijící na okraji společnosti. Několik mladých Čechů se inspirovalo v cizině a je to pro ně životní styl. Obchody denně vyhazují kvanta potravin, které podle takzvaných freeganů ještě mohou posloužit svému účelu.“

Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Jak se žije českým freeganům?

KOBRLOVÁ, Marie (8.3.2021): „Freegani vystupují proti státnímu uspořádání a proti kapitalistické společnosti. Jsou přesvědčeni, že ekonomický systém cílící na zisk vykořisťuje lidi, zvířata i přírodu. Squatují na opuštěné půdě, sází rostliny, sdílí společné jídlo, dopravní prostředky, opravují rozbité produkty nebo si vyměňují zboží mimo monetární systém. Největší popularitu ale freegani získali díky vybírání jídla z odpadu. Jak se jim to daří v České republice?“

Zero waste vaření znám od dětství, nikdy jsme jídlem neplýtvali, říká italský šéfkuchař

Alena PECHÁČKOVÁ (29.12.2022): „Narodil se v italské Sieně, v centru toskánské gastronomie, kde vládnou kvalitní sezonní suroviny – zelenina, sýry, maso včetně zvěřiny a hlavně olivový olej a čerstvé zelené bylinky. Emanuele Mugnaini šéfuje kuchyni na zámečku Chateau Trnová nedaleko Prahy. Jak pracovat se základními surovinami, aby se co nejméně plýtvalo, jak využít sezonnosti a jak přenést kousek Itálie do Čech?“

Životní styl zero waste aneb Jak žít život s minimálním množstvím odpadu

© Central Kladno (29.9.2023): „Zero waste, česky nula odpadu, je, jak už z názvu vypovídá, životní styl založený na produkování minimálního (nejlépe žádného) odpadu. Primárně je tedy o tom, abyste přemýšleli, co skutečně potřebujete koupit a nepodlehli různým slevám a nakupováním jídla do zásoby, které ve výsledku stejně vyhodíte. V tomto článku vám prozradíme, co přesně životní styl zero waste je a jak na něj…“