ABSTINENČNÍ SYNDROM – též syndrom z vysazení, lidově absťák; souhrn subjektivně nepříjemných fyziologických reakcí organismu a psychického stresu navozený náhlým přerušením či omezením (dlouhodobého a intenzivního) užívání psychotropní a omamné látky. Jeho intenzita závisí na typu drogy, délce užívání, osobnosti jedince či individuální odolnosti. Vzniká během několika hodin až dní po přerušení či snížení hladiny látky v organismu člověka.
CRAVING - čes. bažení; stav, kdy má jedinec silnou touhu nebo potřebu užít drogu.
ESPAD – Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách; dlouhodobý, pravidelně se opakující mezinárodní projekt zaměřený na mapování trendů v užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog evropskými teenagery; studie probíhá v pravidelných 4letých intervalech již od r. 1995; domovská stránka studie www.espad.org
EMCDDA – Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost; domovská stránka organizace: www.emcdda.europa.eu
NPC – Národní protidrogová centrále SKPV - Policie České republiky; výkonný útvar P ČR s celostátní působností, který se zabývá především trestnou činností spojenou s omamnými a psychotropními látkami a jedy
DROGA, DROGY - též psychotropní a omamné látky a jedy. 1) Jsou to látky vyvolávající stav tělesné či psychické závislosti; látky, které mění fyzický a duševní stav jedince různými způsoby. 2) Drogou je jakákoliv látka, jež po vpravení do organismu mění jednu nebo více jeho funkcí.
Základní dělení drog:
- měkké d. (mírně aktivizující či tlumivý účinek na psychiku; např. marihuana, hašiš);
- tvrdé d. (rychlé, explozivní působení na psychiku, např. heroin, kokain, pervitin, braun, crack).
Pozn.: Řada odborníků výše uvedené dichotomické členění zpochybňuje (kritizuje) s upozorněním, že každá droga je škodlivá, pro člověka nebezpečná a sousloví “měkké drogy” tento fakt nevhodně relativizuje!
Dělení podle účinku:
- stimulační, povzbuzující (dodávají člověku energii /tzv. ho nakopávají/, zahánějí únavu, zbavují nesmělosti, odstraňují zábrany v komunikaci; k s.d. řadíme např. nikotin, kofein, dále amfetamin, extáze, kokain a pervitin);
- tlumivé, uklidňující, tišící (např. heroin, morfin, kodein a celá řada léčiv /hypnotika, sedativa, barbituráty, benzodiazepiny/);
- halucinogenní d. (zkreslují to, co vidíme, cítíme, vnímáme a prožíváme; např. LSD, lysohlávky, marihuana, hašiš).
THC (zkratka tetrahydrocannabinolu) – patří do skupiny látek, kterým říkáme kanabinoidy (z lat. Cannabis, čes. konopí). THC je jednou z hlavních účinných látek obsažených v konopí (vedle CBD a CBG). Má halucinogenní účinky. Dále tlumí bolest, vyvolává pocit euforie, veselost, bezstarostnost; také navozuje sucho v ústech doprovázené pocitem žízně, zvyšuje chuť k jídlu, snižuje schopnost koncentrace, omezuje motoriku.
KONOPNÉ DROGY – marihuana a hašiš. Patří mezi halucinogeny. Psychoaktivní látky v nich obsažené jsou takzvané kanabinoidy; ty se nachází ve 3 druzích konopí: cannabis sativa, cannabis ruderalis a cannabis indica. Nejčastěji se k.d. užívají kouřením, méně často požitím.
LSD (diethylamid kyseliny lysergové) – halucinogen. Užívá se ve formě malých čtvercových papírků (tzv. tripů) s barevnými obrázky (například komiksovými postavami, smajlíky apod.), které jsou nasáklé roztokem LSD. Asi nejčastěji se vkládají pod jazyk, kde dochází k uvolnění psychoaktivní (účinné) látky. LSD navozuje psychedelické prožitky. Průběh intoxikace (též tzv. tripu) výrazně ovlivňuje vstupní duševní rozpoložení jedince (tzv. set) a okolní podmínky (tzv. setting).
EXTÁZE (též MDMA, slangové výrazy: boule, éčko, emko, koule … ) - droga, kterou jejími účinky řadíme jak mezi stimulanty, tak mezi halucinogeny; jinak patří mezi metamfetaminy. V 90. letech minulého století se z extáze stal symbol tanečních večírků (angl. dance parties). Extáze bývá distribuována ve formě barevných tablet nebo jako její samotné krystaly. Po požití jedinec pociťuje nával nové energie, pocity empatie, euforii, touhu se seznamovat a komunikovat s jinými lidmi
GHB (gama-hydroxy butyrát) – „tekutá extáze“ nebo jen „G“. Tato bezbarvá tekutina se prodává v lahvičkách. Má silný „prosexuální“ efekt (podporuje vzrušení, odbourává zábrany, může oddalovat orgasmus). Oblíbená droga sexuálních predátorů, kteří ji obětem tajně přimíchávají do pití. Odhadnout správné dávkování je u GHB velmi obtížné; i proto se skutečně nedoporučuje kombinovat s dalšími psychoaktivními látkami.
OPIÁTY - jedná se o tlumivé látky; základem pro výrobu je odrůda máku (konkr. zaschlé šťávy nezralých makovic). Jsou považovány za nejnebezpečnější drogy. Druhy opiátů:
- opium (získává se ze šťávy, která vytéká z naříznutých nezralých makovic, zpracovává se zahříváním, při kterém se mění v těstovitou, později tuhou hmotu);
- morfium (získává se ze surového opia, využívá se především v lékařství pro tlumení velkých bolestí);
- kodein (je jedním z nejúčinnějších orálně podávaných analgetik; má široký pás bezpečného použití);
- heroin (nejnebezpečnější a nejčastěji zneužívaný opiát; aplikuje se nitrožilně, kouřením či šňupáním).
DETOXIFIKACE (TÉŽ DETOX) - jedná se o léčebnou metodu (zpravidla tedy probíhá pod lékařskou kontrolou /v nemocnici, v centru pro léčbu závislostí/), která snižuje úroveň drogy v těle tak, aby byly u klienta minimalizovány symptomy odvykacího syndromu a riziko poškození. D. má klienta připravit na další, dlouhodobou léčbu (převážně psychické závislosti na droze), kterou podstoupí po absolvování d. Hlavním smyslem detoxu je vyčištění organismu od návykové látky a zmírnit příznaky doprovázející fyzické odvykání.
SUBSTITUČNÍ LÉČBA, SUBSTITUCE - nahrazení návykové látky (opioidů či nikotinu) látkou s podobnými účinky, která je však pro organismus méně škodlivá a nepřináší s sebou nepříjemné abstinenční příznaky. Například substituční léčba závislosti na opiátech se provádí pomocí metadonu nebo buprenorfinu. Množství látek užívaných v rámci s.l. se může postupem doby začít snižovat, což by mělo vést k úplnému vyléčení člověka ze závislosti (k dlouhodobé úspěšné abstinenci).
LAPS - pojem označující jednorázové uklouznutí či vzplanutí (při problému s alkoholem, s drogami), které ale ještě nemusí znamenat katastrofu; pokud tedy člověk vyhledá pomoc odborníka (krizového terapeuta).
RELAPS - známý také jako recidiva. R. nastává tehdy, kdy se jedinec přes veškerá svá předsevzetí a léčbu opětovně navrátí k devastujícímu patologickému chování. O relapsu hovoříme například tehdy, kdy se klient vrátí z protialkoholní léčby a po nějaké době abstinence (či kontrolované konzumace) opět začne holdovat alkoholu ve velkém.
ÚZUS - prosté jednorázové užití nebo i opakované užívání látky (alkoholu, tabáku, léků, …), která ale nevede k významnému poškození uživatele.
MISÚZUS – chybné užití; špatné užívání; nevhodná aplikace léků či psychotropních látek (např. překračování denního dávkování, špatná kombinace léků, užívání léků bez lékařského předpisu).
ABÚZUS – škodlivé užívání; nadměrná a společensky nepřijatelná konzumace psychotropních a omamných látek, díky které dochází k tělesnému, psychickému nebo interpersonálnímu poškození jedince.
DELIRIUM – kvalitativní porucha vědomí, kterou doprovází poruchy vnímání (iluze a halucinace), poruchy myšlení (bludy a nesouvislost), poruchy emotivity (zvýšené nebo naopak snížené projevy emocí, až apatie) a poruchy chování (neklid, strnulost); dále třeba ztráta paměti, dezorientace (místo, čas, prostor), poruchy řeči. Zvláštní formou deliria je delirium tremens, tzv. třesoucí se delirium. To se vyskytuje zejména během odvykacích kúr (alkohol, drogy) při abstinenčním syndromu.
KRATOM – lat. mitragyna speciosa, strom z čeledi kávovníků z jihovýchodní Asie (Indonésie, Malajsie, Thajsko). Z jeho sušených a fermentovaných listů vzniká bílý, červený, zelený nebo žlutý (angl. gold) prášek, který má při správném dávkování stimulační účinek (pozn. ve vyšších dávkách má naopak účinek sedativní, způsobuje pocity únavy, klidu a euforie; při předávkování může způsobit zvracení a ztrátu vědomí). K. není jeden, dělí se na různé druhy podle geografické polohy pěstování a odlišného způsobu fermentace. Užívat lze v podobě čaje, nápoje (džus+k., voda+k.), tablet / kapslí nebo způsobem toss & wash (k. na lžičce se vloží do úst a rychle zapije vodou). Více viz „Zákaz kratomu? Spíše ne, protidrogový koordinátor se bojí kriminalizace.“ Nebo si poslechnout jeden z dílů podcastu Diagnóza F „Kratom se v mozku váže na opiátové receptory, lidé se závislostí už přicházejí do léčby“ (18. listopad 2022).
POPPERS - slangový výraz pro chemické látky alkyl nitrit, butyl nitrit, isobutyl nitrit a amylnitrit. Byť bývá cíleně inzerován jako zdraví škodlivý chemický čistič kůže nebo audio-video hlav, je p. oblíbený zejména pro své afrodiziakální účinky; rovněž se užívá jako povzbuzovač na party nebo v tanečních klubech. P. je dnes legálně dostupný a lze ho koupit volně na internetu nebo v sexshopech. Užíván je kvůli své vlastnosti roztahovat při vdechnutí jeho výparů cévy a způsobovat i lehce euforické stavy. Homosexuálové ho využívají při análním sexu, ale v oblibě je i u heterosexuálů a klasickém pohlavním styku. Poppers účinkuje velmi rychle a velmi krátce. Jeho účinky můžeme pozorovat již po 5 až 10 sekundách a účinek trvá cca 30 sekund. Mezi klasické projevy patří: rychlé bušení srdce, pocity tepla, zarudnutí obličeje, malátnost a euforické stavy. Při opakovaném používání se mohou dostavit i bolesti hlavy, či pálivý pocit v nose.
AYAHUASCA – psychedelický nápoj, která se vaří z pralesních rostlin Amazonie, primárně z takzvané liány mrtvých nebo liány duše. Jen směs rostlin má psychedelické účinky - způsobuje živé a intenzivní sluchové i vizuální halucinace, zážitky mimo tělo a euforii (látka DMT) -, ani jedna z kombinovaných rostlin sama o sobě takové účinky nemá. U a. je živě diskutován terapeutický potenciál (např. léčení závislosti, depresí, posttraumatického syndromu), ale i riziko „špatného tripu“ (např. úzkost, panika, paranoia).
MESKALIN – psychoaktivní droga ze skupiny alkaloidů, která se vyskytuje například v kaktusu peyotl (čes. ježunka Williamsova). Navozuje barevné obrazové halucinace a stav hluboké meditace (podobně jako LSD). Též u něj hrozí akutní reakce s panickými příznaky („bad trip“ nebo „horror trip“). Kaktus peyotl je dnes u nás běžně / volně k dostání.
PSILOCYBIN – psychoaktivní látka obsažená v lysohlávkách a dalších houbách; přírodní halucinogen.
SUBUTEX – slangově „subáč“. Přípravek, který se používá při substituční léčbě závislosti na opioidech (heroin, morfin,opium, kodein, brown,…). Účinná látka: buprenorfin.
OXYCODON, OXYKODON, OXYCONTIN – slangově také jen oxy nebo ox. Opiát užívaný ve zdravotnictví jako silný lék proti bolesti, na kterém velice snadno vzniká závislost. Má rovněž euforický účinek, navozuje pocity štěstí.
PERVITIN – slangově také p [péčko], párno, perník, pergo, peří, piko. Účinnou látkou je v tomto případě metamfetamin. V ČR patří mezi nejčastěji zneužívané nelegální drogy (dobrá dostupnost - tuzemská výroba -, relativně nízká cena). P. řadíme mezi stimulanty / stimulancia.
TOXICKÁ PSYCHÓZA – psychotická porucha podobná schizofrenii, pro kterou je typický paranoidně-halucinatorní syndrom. Postižená osoba se cítí pronásledovaná, též bývá velmi vztahovačná; obecně prožívá abnormální emoce. Člověk s t.p. může být nebezpečný sobě i druhým. Důsledek užívání některých psychotropních a omamných látek (nejčastěji pervitinu, kokainu a halucinogenů).
TRAUMATICKÁ VAZBA – angl. traumatic bonding, zkráceně trauma bond. Citová vazba k jedinci (někdy i ke skupině), která vzniká na základě cyklického, opakujícího se zneužívání udržovaného a posilovaného prostřednictvím střídání odměn a trestů. T.v. může vzniknout mezi pachatelem a obětí, kdy se jedná o vztah mocensky asymetrický a jednostranný (tj. oběť si vytváří silnou citovou vazbu vůči osobě, která ji zneužívá); tedy jedná se o vztah mezi ovládaným a ovládajícím, zneužívaným a zneužívajícím.
BENZODIAZEPINY – vysoce účinné látky s anxiolytickým (proti úzkosti), sedativním (na uklidnění) nebo třeba hypnotickým (na spánek) efektem. Jedná se o jednu z nejčastěji předepisovaných skupin psychofarmak; bohužel ale i nadužívaných a zneužívaných; při jejich dlouhodobém užívání se totiž u člověka rozvíjí nebezpečná tolerance. Příklad známých b. léků.: Xanax, Neurol; Diazepam, Valium, Rivotril, Lexaurin; Rohypnol a další.
HHC – kanabinoid s podobnými, ale mírnějšími účinky jako THC či CBD (např. zlepšení nálady, stimulace, úleva od bolesti,…). Získává se z rostlin technického konopí, převážně ze semen a pylu. V ČR je HHC v přírodní podobě zcela legální.
FENTANYL – jedna za nejnebezpečnějších a nejsmrtonosnějších drog ze skupiny syntetických opioidů. Je silně návykový, způsobuje fyzickou i psychickou závislost; abstinenční příznaky jsou velmi silné a nepříjemné. F. je mnohonásobně silnější než klasické opiáty (opioidy) – snadné předávkování a smrt z předávkování. F . má analgetický (tedy snižuje vnímání bolesti) a anestetický (zklidňuje a uspává) účinky.
Drogový slang
BAGOVAT – žvýkat bago (tj. žvýkací tabák).
LYFTOVAT – užívat nikotinové sáčky.
BONG – speciální druh vodní dýmky - filtračního zařízení - užívaný ke kouření bylinek, tabáku nebo jiných rostlinných látek. Po natáhnutí je kouř v b. zchlazován a čištěn přes vodu. Bongy můžou být plastové, skleněné nebo keramické.
NÁJEZD – stav po aplikaci drogy – nástup jejího účinku.
DOJEZD – postupné odeznívání účinku drogy; může se jednat o hodně nepříjemný fyzický i duševní stav organismu.
PERNÍKÁŘ, PÉČKAŘ, PIKAŘ - slangové označení člověka užívajícího pervitin.
SCHÍZA, STÍHA – iracionální pocity pronásledování a ohrožení.
ZÁSEK, ZASEKNOUT SE – stav intoxikovaného člověka, který se nadměrně koncentruje na jednu činnost nebo myšlenku. Stav, kdy člověk pod vlivem drogy něco, třeba i několik hodin, stereotypně dělá nebo říká.
ZFOUKNOUT – též dát si lajnu, šňupnout si, šňupat; vysátí drogy nosem.
ELFÍK – jednorázová e-cigareta ELF BAR.
KRÁBA – krabička cigaret.
PYTLE – nikotinové sáčky.
PYTLOVAT – užívat nikotinové sáčky.
ŠŇUPÍK – šňupací tabák.
ŽUVAK, ŽUVÁK – 1. Nikotinový sáček. 2. Žvýkací tabák.
BUCHNA – injekční stříkačka.
MAŘKA, MAŘENA – marihuana.
SMAŽÁK, SMAŽKA – feťák, fetka.
SNĚŽIT – šňupat.
ZA, ZAZA – vysoce kvalitní konopí (marihuana, tráva).
BRKO, SKÉRO, ŠPEK – joint marihuany.
KOULOVAT – dávat si extázi.
KRAŤÁK – kratom.
NAJETÝ, VYJETÝ – zfetovaný.
TRAP-HOUSE – byt nebo dům, kam se chodí popíjet alkohol a užívat drogy s přáteli.